سرمایه گذاری ملکی در ترکیه

پيمانكاری و ساخت و ساز در تركيه بروزرسانی شده در اردیبهشت 1398

در بخش ساختمان سازی، ترکیه، بیشتر متکی به سرمایه ملی است، از آنجایی که با صدها بخش و گروه شغلی دیگردرارتباط است، برروند استخدام و تولید به میزان زیادی تاثیر دارد. این بخش که در عرصه ملی و بین المللی از تجربیات فراوان و پتانسیل بالایی برخوردار است با ظرفیت پوشش دادن نزدیک به ۲۰۰ بخش فرعی دیگر، یکی از مهمترین و پیشروترین بخشهای اقتصادی تركيه می باشد. ساختمان سازی در نقش لوکوموتیو اقتصادی ترکیه است.

همچنین از آنجایی که ازامکان استخدام بالایی برخوردار است، عنوان بزرگترین بخش جذب کننده را بخود اختصاص داده است. تقریبا تمامی تولیدات بخش ساختمان سازی به عنوان "کالای قابل سرمایه گذاری" ارزیابی می شود. تركيه دربين نخستين كشورهاي جهان درزمينه صادرات خدمات مهندسي و عمرانی قراردارد. همه اینها باعث شده تا تركيه در شماركشورهای پیشرو درزمينه صنعت عمران درآید

در نيمه اول سال ٢٠١٨،فروش ملک به اتباع خارجی ٢٣ درصد افزايش داشته است

استانبول با فروش ٣٩٩٠ واحد، ٣٣ درصد از سهم فروش را به خود اختصاص داده و دررتبه اول است، پس ازاستانبول، انتاليا با فروش ٢٨٨٣ واحد دررده دوم سهم فروش قرار دارد. در ابتداي سال ٢٠١٩ بزرگترين فرودگاه جهان در استانبول راه اندازی میشود که گواه بردرستی مطلب بالاست.

امار و ارقام

برخی امار و حقایق مربوط به صنعت ساخت و ساز در ترکیه

  • ترکیه یکی از بزرگترین صنایع ساخت و ساز در جهان است.
  • تولید ناخالص داخلی بخش ساخت و ساز(GDP) بیش از 6% است و در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون نفر در این بخش مشغول به کار هستند. هنگامی که تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم بر سایر بخشها در نظر گرفته می شود، سهم بخش ساخت و ساز 30% و میزان اشتغال به 10% می رسد.
  • روند رشد در صنعت ساخت و ساز در ترکیه تا پایان سال 2011 به 11.2% رسیده است. این بخش یکی از نیروهای اصلی حرکت اقتصادی در کشور است.
  • یکی از مهمترین پروژه های ترکیه ساخت خط راه اهن با سرعت بالاست که پایتخت را با بزرگترین مرکز جمعیت استانبول متصل می کند و به بیش از 17 میلیون نفر خدمت رسانی می کند.
  • سازمان پیمانکاران ترک در حال حاضر ۱۳۹ عضو در ترکیه دارد که شرکت های مطرح ترک می باشند. 90% از این اعضا متشکل از مهندسین و معماران است. این متخصصین بسیار حرفه ای مسیول تحقق 70% از اثار ساختمانی داخلی و 80% از پروژه های 69 کشور دیگر هستند.
  • 31 شرکت قراردادی در ترکیه در بین 225 شرکت پیمانکار بین المللی در سطح جهان قرارگرفت که در سال 2011 توسط مجله صنعتی مدیریت بین الملل “ENR-Engineering news” ثبت شد.
  • تا پایان سال 2011، پیمانکاران ترکیه تقریبا 6500 پروژه را در 94 کشور به اتمام رسانده اند که ارزش کل ان حدود 206 میلیارد دلار است.
  • اولین پیمانکاران ترکیه خدمات خود را به لیبی ارایه کردند.
  • در سال 2011، پیمانکاران ترکیه، پروژه های جدیدی را با مبلغ 19.3 میلیارد دلار با سهم 17.7% به انجام رساندند. روسیه پیشرو بازار پیمانکاران ترکیه بوده است و پس از ان ترکمنستان با 17% ، عراق با 9.8% و قزاقستان با 8.9% پیشرو بودند.
  • همچنین کشور ترکیه در میان 12 کشور برتر جهان در تولید مواد ساختمانی مانند سیمان، شیشه، فولاد و کاشی های سرامیکی قرار دارد.

فروش مستغلات درماه ژانویه 2019 به اتباع خارجی

تمایل اتباع خارجی به سرمایه گذاری درترکیه همچنان ادامه دارد. در ژانویه سال 2019 فروش مسکن به خارجیها درمقایسه با ماه مشابه درسال قبل 81.9% افزایش داشته و به 3168 واحد رسیده است. فرایند اخذ شهروندی، قدرت خرید نقدی واثرات افزایش نرخ ارز، باعث شد که بازار برای خارجیان سودمند باشد. به نظر می رسد این علاقه در ماه های باقیمانده سال همچنان افزایش یابد.